Globalni problem droga predstavlja višestruki izazov koji dotiče živote milijuna diljem svijeta. Od pojedinaca koji se bore s poremećajima ovisnosti do zajednica koje se bore s posljedicama trgovine drogom i organiziranog kriminala, utjecaj droga je dalekosežan i složen.
Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe i nezakonite trgovine drogama obilježava se 26. lipnja svake godine kako bi se ojačalo djelovanje i suradnja u postizanju svijeta bez zlouporabe droga. Cilj obilježavanja ovog dana je upozoriti na štetnost zlouporabe droge i njezinu povezanost s kriminalitetom, ukazati na zdrave životne izbore i navike te istaknuti vrijednost suradnje različitih organizacija koje se bave ovom problematikom.
Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) je 11. lipnja objavio Europsko izvješće o drogama za 2024. godinu. Na temelju podataka iz 29 zemalja (EU 27, Turska i Norveška), izvješće donosi najnoviji pregled situacije u području droga u Europi te su njemu istražuju dugoročni trendovi i prijetnje koje se javljaju.
Prilikom objave izvješća, EMCDDA je posebno istaknuo kako snažne sintetičke tvari, nove mješavine droga i promjene obrazaca upotrebe predstavljaju sve veću prijetnju u Europi.
Naime, osobe koje uzimaju droge sada su izložene većem broju psihoaktivnih tvari, koje su često visokog stupnja potentnosti ili čistoće, ili se javljaju u novim oblicima, mješavinama i kombinacijama. S obzirom na to da se proizvodi ponekad prodaju pod nazivom „druge psihoaktivne tvari“, potrošači možda nisu svjesni onoga što konzumiraju i izloženi su većim zdravstvenim rizicima, uključujući potencijalno smrtonosno trovanje. Radi se o snažnim sintetičkim opioidima koji se miješaju s lijekovima i drugim drogama – MDMA s primjesama sintetičkih katinona i proizvodi od kanabisa s primjesama sintetičkih kanabinoida.
Do završetka 2023. centar EMCDDA je nadzirao više od 950 novih psihoaktivnih tvari, od kojih je 26 prvi put prijavljeno u Europi te godine.
Stoga je ključna poruka ovogodišnjeg izvješća da je „poliuporaba tvari”, odnosno upotreba dviju ili više psihoaktivnih tvari u isto vrijeme ili u slijedu, uobičajena u Europi danas. Bez obzira na to uključuje li uporabu benzodiazepina s opioidima ili kokaina s alkoholom, ovaj obrazac uporabe droga može povećati zdravstvene rizike i otežati provedbu intervencija (npr. odgovor na predoziranje). Ti su izazovi dodatno zakomplicirani kada se mješavine droga konzumiraju nesvjesno.
Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo za cilj ima univerzalnu, selektivnu i indiciranu prevenciju svih oblika ovisnosti te očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja svih dobnih skupina kroz promociju zdravlja. Kroz prevenciju i liječenje ovisnosti, Služba kontinuirano skrbi o osobama koje imaju problema s konzumacijom psihoaktivnih supstanci (droge, alkohol, nikotin, lijekovi) i ponašajnim ovisnostima (kockanje, internet), kao i članovima njihovih obitelji.
Stručnjaci Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar stoje na raspolaganju svim osobama koji se suočavaju s problemom ovisnosti, bila to ovisnost o drogama ili ponašajne ovisnosti (kockanje, internetski sadržaji i sl.).
Svaki građanin kojemu je to potrebno, svakodnevno može zatražiti savjet i/ili pomoć stručnjaka Službe:
- u prostorima Službe (na adresi: Ljudevita Posavskog 7, 1. kat Poliklinike OB Zadar)
- putem e-maila: mentalnozdravljezadar@gmail.com
- putem telefona na broj: 023/314-783