• Povijest Službe
  • Djelatnici
  • Savjetovališta za mentalno zdravlje
  • Aktivnosti i usluge
  • Linkovi
  • Kontakt
  • Home
  • Tko smo?
  • Zašto do nas?
  • Članci
  • Edukativni materijal
  • Trening životnih vještina
  • Postavite pitanje
  • Povijest službe

Dosadašnji rad Službe obilježila su tri vremenska razdoblja:

razdoblje od 1996. do 2004., od 2004. do 2008., i razdoblje od 2008. godine.

Razdoblje od 1997. Do 2004. godine

Od 60-tih godina prošlog stoljeća zlouporaba droga prisutna je u Republici Hrvatskoj. Devedesetih godina broj evidentiranih ovisnika raste iz godine u godinu i poprima zabrinjavajuće razmjere u mnogim gradovima što je tražilo poduzimanje određenih mjera.  Nacionalna strategija suzbijanja zlouporabe opojnih droga u Republici Hrvatskoj je prihvaćena 1996. godine, pri čemu je uvaženo stajalište da je droga opći društveni problem u čijem rješavanju prvenstveno mora sudjelovati država i njene institucije. Izvanbolničkom programu liječenja ovisnika, kao jednom od oblika liječenja ovisnika, u Hrvatskoj se pridao najveći značaj radi njegove dostupnosti, troškova liječenja i prihvatljivosti za najveći broj ovisnika. U početku ovaj se program provodio preko mreže Centara za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti. Djelatnost Centara obuhvaćala je izvanbolničko liječenje-terapijski rad, epidemiološko praćenje i rad na primarnoj i sekundarnoj prevenciji (predavanja, radionice, savjetovanje, dijagnostika). U njima su osobe s problemima u svezi droga mogle ostvariti svoju zdravstvenu zaštitu i dobiti psihosocijalnu pomoć. Jedan od tih Centara započeo je s radom u Zadarskoj županiji, a kako je broj ovisnika u gradu Zadru bio najveći logično je bilo da tamo bude i sjedište. U Centru se započelo sa primjenom supstitucijskog tretmana liječenja još od njegovog osnutka. U kratkom razdoblju od početka rada, u Centru je bilo evidentirano preko 600 heroinskih ovisnika. Osnivanje Centra bila je posljedica ozbiljnosti problema ovisnosti koja je tada bila (a i danas je) jedan od najvećih javnozdravstvenih problema Zadarske županije.  Osnivanje Centra podržali su Grad Zadar i Zadarska Županija koja je kao osnivač i vlasnik tijekom navedenog perioda svesrdno podupirala rad Centra. U Zavodu su djelovali multidisciplinarni timovi uključujući liječnike, specijaliste psihijatre, psihologe, medicinske sestre, socijalne radnike i defektologe. Posebno je važnu ulogu u radu Centra imala dr. med. Belinda Vuksan, psihijatrica koja je bila jedan od Voditelja Centra, a kasnije je djelovala kao vanjski suradnik. U tih prvih sedam godina rada Centar je intenzivno surađivao sa udrugom Porat sa kojom je dijelio i prostor.

Razdoblje od 2005. do 2008. godine

Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti (NN 121/2003) i Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju zlouporabe opojnih droga (NN163/2003) sustav za prevenciju ovisnosti i izvanbolničko liječenje ovisnika postao je dio sustava Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Samim tim Centar je postao je sastavni dio Županijskog zavoda za javno zdravstvo i nastavio svoj rad kao Služba za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti. U svojoj organizaciji i djelatnosti Služba se usmjerila na sve oblike prevencije ovisnosti pa je tako rad uključivao edukaciju, savjetovanje, psihoterapiju, prevenciju HIV infekcije i hepatitisa, pružanje pomoći eksperimentatorima, povremenim konzumentima droga, ovisnicima i njihovim obiteljima. Tim stručnjaka počeo se osnaživati kroz zapošljavanje novih djelatnika i kontinuiranu edukaciju cjelokupnog tima.

Razdoblje od 2009. godine

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz 2008. godine definirana je djelatnost zaštite mentalnog zdravlja, prevencije i izvan bolničkog liječenja ovisnosti temeljem koje se ova Služba bavi i ostalim segmentima mentalnog zdravlja, te mijenja svoj naziv u Služba za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje. Danas, Služba provodi programe primarne prevencije, program izvanbolničkog liječenja i odvikavanja od ovisnosti, poslove prikupljanja, praćenja i obrade podataka s područja zaštite mentalnog zdravlja, analiziranje epidemiološkog stanja rizičnih populacija, surađuje sa zdravstvenim, prosvjetnim, socijalnim, pravosudnim i drugim institucijama i  djelatnicima, te nevladinim udrugama koje se bave problematikom iz područja mentalnog zdravlja i bolesti ovisnosti.
Rad Službe od prije je prepoznat po svim oblicima prevencije ovisnosti, a od 2009. do danas postajemo prepoznati i po promociji i zaštiti mentalnog zdravlja svih dobnih skupina.

Traži

Posljednje novosti

MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI 2020

December 02, 2020

Svjetski dan mentalnog zdravlja 10.10.2020.

October 09, 2020

Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama

June 25, 2020

#NemojPostatiLovina

May 27, 2020

OBAVIJEST O RADU SLUŽBE ZA MENTALNO ZDRAVLJE I PREVENCIJU OVISNOSTI

May 18, 2020