Uoči obilježavanja Svjetskog dana nepušenja, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i STOP, globalna organizacija za praćenje duhanske industrije, objavili su izvješće pod nazivom „Navucimo i sljedeću generaciju“, putem kojeg upozoravaju kako duhanska i nikotinska industrija dizajnira proizvode, provodi marketinške kampanje i radi na oblikovanju okruženja koji značajno doprinose stvaranju ovisnosti kod populacije mladih osoba.
Ovo globalno izvješće pokazuje da 37 milijuna djece u dobi od 13 do 15 godina puši, a u mnogim zemljama svijeta, stopa upotrebe e-cigareta među adolescentima premašuje stopu odraslih. Tako je u europskoj regiji Svjetske zdravstvene organizacije 20% ispitanih 15-godišnjaka izjavilo da su koristili e-cigarete u posljednjih 30 dana.
Unatoč značajnom napretku u smanjenju uporabe duhana, pojava e-cigareta i drugih novih duhanskih i nikotinskih proizvoda predstavlja ozbiljnu prijetnju mladima i kontroli duhana. Studije pokazuju da uporaba e-cigareta povećava upotrebu konvencionalnih cigareta, osobito među mladima nepušačima, i to za gotovo tri puta.
Ove industrije plasiraju nikotinske i duhanske proizvode prilagođene djeci i mladima, koristeći primamljive okuse prilagođene djeci poput slatkiša, voća, šećerne vune i žvakaće gume, u kombinaciji s elegantnim i šarenim dizajnom koji podsjeća na igračke. Njihova privlačnost za mlade leži u okusima koji su dizajnirani baš za njih, a još kada ih reklamiraju influenceri i zvijezde, tinejdžerima postaju neodoljivi.
„Vidi se da ne samo e-cigarete, nego čak i drugi proizvodi bez nikotina, stvaraju rituale konzumacije nečega. To je strategija duhanske industrije, da mlade navikavaju na konzumaciju nečega s manje ili više nikotina, pod krinkom smanjenog rizika za razvoj karcinoma i opsežne kronične plućne bolesti jer je koncentracija štetnih kancerogena manja. Posebni mirisi, okusi i arome regrutiraju sve veći broj jako mladih osoba, djecu i u petom i šestom razredu osnovne škole, za konzumaciju nečega. Na koncu, cilj te industrije je sve veći broj mladih koji manje oklijevaju ponuđenoj drogi i brže razvijaju kliničku sliku ovisnosti.“ – psihijatar Slavko Sakoman
Iako se novi duhanski proizvodi poput e-cigareta reklamiraju kao sigurnije alternative od cigareta, sve veći broj istraživanja sugerira da su e-cigarete povezane s povećanim rizikom kardiovaskularnih i drugih morbiditeta i mortaliteta. Naime, recentnija istraživanja pokazuju da su e-cigarete jednako, a u nekim slučajevima čak i štetnije od konvencionalnih cigareta:
- Provedenim istraživanjima utvrđeno je da svakodnevna konzumacija e-cigareta ima velik toksični učinak te time udvostručuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara. Prisutnost teških metala kao što su kadmij i olovo u aerosolu e-cigareta mogu imati karcinogena svojstva, dok razne arome poput cinamaldehida mogu imati kardiotoksične učinke. Štetni spojevi koji nastaju zagrijavanjem e-tekućine poput acetaldehida, akroleina i formaldehida utječu na respiratorni i kardiovaskularni sustav, izazivaju upalu i oksidativni stres te mogu izazvati oštećenje pojedinih organa.
- Upotreba e-cigareta također je povezana s povećanjem broja otkucaja srca i krvnog tlaka. Elektroničke cigarete također su povezane s raznim upalama, oksidativnim stresom, vaskularnim ozljedama, aterosklerozom te endotelnom disfunkcijom. Korisnici e-cigareta imaju čak 1,79 puta veću mogućnost od nastanka infarkta miokarda od nepušača, dok pušači običnih cigareta imaju 2,72 puta veću vjerojatnost.
- Jedna od najčešćih ozljeda pluća povezana s konzumacijom e-cigareta je EVALI (e-cigarette and vaping-associated lung injury). EVALI je akutna ili subakutna respiratorna bolest koja može biti izrazito teška i opasna po život, upalni odgovor dišnog sustava koji nastaje zagrijavanjem i aerosolizacijom ulja koje se taloži u alveolarnom prostoru. Posljedice ove bolesti su difuzno oštećenje alveola, fibrinozni pneumonitis te pneumonija praćena bronhitisom.