Međunarodni dan svjesnosti o predoziranju (Overdose Awareness Day) obilježava se svake godine 31. kolovoza. Ovaj dan posvećen je podizanju svijesti o predoziranju, sjećanju na one koji su izgubili živote zbog prekomjerne upotrebe droga te podršci obiteljima i prijateljima koji su pretrpjeli gubitak voljenih. Cilj obilježavanja ovog dana je edukacija javnosti o rizicima povezanim s predoziranjem, destigmatizacija upotrebe droga i pružanje podrške ljudima u procesu oporavka. Predoziranje je globalni problem koji pogađa sve društvene slojeve.
Droge koje se najčešće povezuju s predoziranjem su DEPRESORI / sredstva koja uzrokuju smanjenu podraženost i opuštenost te pružaju osjećaj smirenja te „spuštanja“ (heroin, benzodiazepini, alkohol, lijekovi za liječenje ovisnosti o opioidima: Metadon i Buprenorfin) i STIMULANSI / sredstva koja povećavaju podraženost i budnost organizma (kokain, amfetamin, metamfetamini, ecstasy).
U posljednjih pet godina, više od 40 000 ljudi umrlo je od predoziranja nekom od droga u Europskoj uniji, od čega je 80 % povezano s konzumacijom heroina ili drugih opioida.
U 2019. godini u Hrvatskoj je zbog rizične uporabe droga, odnosno ovisnosti o psihoaktivnim sredstvima u zdravstvenim ustanovama liječeno ukupno gotovo 7.000 osoba, od kojih je oko 5.300 osoba ili 78 % bilo liječeno zbog konzumiranja opijata kao što je heroin.
Broj smrtnih slučajeva u Hrvatskoj u 2019. među osobama koje su ikad bile na liječenju zbog zlouporabe nekog psihoaktivnog sredstva iznosio je 312.
Prema podacima HZJZ, u Hrvatskoj je 2020. godine od predoziranja heroinom umrlo 36 osoba, od predoziranja metadonom 19.
Simptomi predoziranja:
- promjena veličine zjenica (mogu biti sužene kod uporabe sredstava s opijatnim djelovanjem)
- poteškoće
- e kod disanja (npr. sporije /plitko neujednačeno disanje, hroptavo disanje ili osoba uopće ne diše)
- promjena broja otkucaja srca – smanjen ili povećan
- promjena boje kože – bljedoća ili plavkasta nijansa kože (usana, nosa, vrhova prstiju, noktiju) ako su korištena sredstva koja smanjuju disanje crvena koža nakon prekomjerne stimulacije srčano žilnog sustava)
- ne reagiranje na zvukove (dozivanje ili dodir)
- gubitak svijesti
Prevencija predoziranja uključuje niz strategija, od obrazovanja i povećanja svijesti, preko dostupnosti tretmana za ovisnike, do pružanja socijalne podrške. Važno je da društvo prepozna da su osobe koje se bore s ovisnošću u velikoj mjeri ranjive i da im je potrebna podrška i razumijevanje. Osiguravanje pristupa kvalitetnom liječenju, programima smanjenja štete i resursima za oporavak ključni su koraci u smanjenju stope predoziranja.
Međunarodni dan svjesnosti o predoziranju podsjeća nas na važnost edukacije, prevencije i podrške za sve one koji su pogođeni ovim problemom. Ovaj dan je prilika da se zajednički borimo protiv predrasuda, informiramo javnost o opasnostima predoziranja i radimo na izgradnji zajednica koje će pružati podršku i razumijevanje. Sudjelovanjem u obilježavanju ovog dana, svi možemo doprinijeti stvaranju sigurnijeg i suosjećajnijeg društva za sve.
Preuzeto sa:
https://www.zagreb.hr/userdocsimages/arhiva/zdravlje/PREDOZIRANJE%20BRO%C5%A0URA%20GZ%20V2.pdf