Problematično i patološko kockanje za sebe veže mnoge mitove, a s obzirom na to da nema očite vanjske znakove, kao ovisnosti o alkoholu ili drogama, često se zove i ‘skrivena ovisnost’.
Na zablude o kockanju i klađenju su posebno osjetljivi maloljetnici pa u Hrvatskoj veliki broj srednjoškolaca ima problema s igrama na sreću, a njihovo rizično ponašanje lako može stvoriti navike s kojima će imati problema cijeli život.
Upoznajte se s nekim od najčešćih mitova o kockanju u koje nerijetko vjeruje i odrasla populacija :
Mit 1: Igrači s problemom ovisnosti o kocki su naprosto neodgovorni – u stvari mogu prestati kockati kad god to požele
NETOČNO!
Činjenica: Mnogi igrači koji problematično ili patološki kockaju odgovorni su članovi zajednice. U stvari, čak i ljudi dugoročno dokazanog odgovornog ponašanja mogu razviti ovisnost o kocki. Tijekom epizode problematičnog (ovisničkog) kockanja, ovisnici nisu u mogućnosti zadržati kontrolu nad svojom igrom i u takvom stanju ugroženosti njihovi postupci izgledaju kao neodgovorno ponašanje.
Mit 2: Kockanje u stvari ne predstavlja problem ukoliko si to igrač može financijski priuštiti.
NETOČNO!
Činjenica: Neumjereno kockanje nije samo financijsko pitanje. Ukoliko igranje igara na sreću postane problem, ono može utjecati na igračevu karijeru, obitelj, pa i mnogo više od toga.
Mit 3: Da bi postao ovisnik, moraš kockati svakodnevno.
NETOČNO!
Činjenica: Patološki kockari mogu kockati često, ali i vrlo rijetko. Ukoliko igranje igara na sreću izaziva psihološke, financijske, bračne ili emocionalne posljedice, tada igra postaje ovisnost.
Mit 4: Ovisnici će svoju potrebu za igrom zadovoljiti bilo kojom igrom. Klade se na sve i svašta.
NETOČNO!
Činjenica: Većina problematičnih ili patoloških kockara ima omiljenu, preferiranu vrstu igre, a ona im u konačnici i izaziva problem.
Mit 5: Ovisnost o kocki ne pogađa djecu.
NETOČNO!
Činjenica: Dok pretpostavljeni postotak odraslih s razvijenim problemom ovisnosti o kocki iznosi 5 do 7 %, smatra se da je postotak adolescenata s istim problemom dva puta veći.
Mit 6: Problematično i patološko kockanje lako je prepoznati.
NETOČNO!
Činjenica: Često opisivano kao „skrivena ovisnost“, problematično kockanje može se vrlo lako sakriti jer nema prepoznatljivih simptoma kao što je slučaj kod ovisnosti o alkoholu i drogama. Iako se ne uzima nikakva supstanca, ovisnik o kocki doživljava jednaki efekt kao netko tko je konzumirao drogu. Kockanje mijenja raspoloženje osobe, stoga ovisnik neprestano ponavlja postupke koji su doveli do tog promijenjenog stanja u nastojanju da postigne isti efekt.