ISTRAŽIVANJE O KOCKANJU SREDNJOŠKOLACA NA PODRUČJU ZADARSKE ŽUPANIJE
Iako se prema Zakonu o igrama na sreću osobe mlađe od 18 godina ne smiju uključivati u igre na sreću, sve je više mladih koji kockaju. Na kockanje se gleda kao oblik zabave koji je svima dostupan i, kao takav, relativno društveno prihvatljiv. Takav stav doprinosi riziku od pojavljivanja ovisnosti kod mladih ljudi. Posljedice koje kockanje ostavlja na pojedinca nisu male te se očituju i na individualnoj i društvenoj razini.
Stoga su tijekom mjeseca travnja i svibnja 2019. godine djelatnici Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar te suradnici prof.dr.sc. Neven Ricijaš i dr. sc. Dora Dodig proveli istraživanje koje je za cilj imalo istražiti aktualne probleme u ponašanju povezane s kockanjem kod srednjoškolaca u Zadarskoj županiji. Riječ je o ponašanjima koja na području zadarske županije (a i šire) nisu dovoljno istražena, te stoga ovi rezultati značajno doprinose proširenju spoznaja u navedenom području.
Ispitivanje se provodilo u srednjim školama Zadarske županije (trogodišnje i četverogodišnje strukovne škole te gimnazije) s učenicima od prvog do završnog razreda. Ukupno je sudjelovalo 642 srednjoškolca.
Klađenje kod mladih ostavlja posljedice na svim aspektima njihovog života, od uspjeha u školi do mentalnog i fizičkog zdravlja. Razvoj od rekreativnog kockanja prema problematičnom i posljedično ovisničkom kockanju puno je brži kod adolescenata nego kod odraslih.
Prikazani rezultati potvrđuju da problemi povezani s kockanjem postoje među zadarskim srednjoškolcima. Nedvojbeno jest da rezultati govore u prilog potrebe razvoja intervencija u području i to na cijelom intervencijskom spektru – od onih preventivnih do tretmanskih.