DAN RUŽIČASTIH MAJICA
Prema odluci Hrvatskog sabora od 17. veljače 2017. godine, zadnju srijedu u veljači se Dan ružičastih majica obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Prvi put se obilježio 2007. godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u školu u ružičastoj majici. Kada su to čuli 17-godišnji đaci David Shepherd i Travis Price odlučili su nešto poduzeti. Sa kolegama iz škole organizirali su Pink protest. Kupili su 50 ružičastih majica koje su podijelili dječacima iz škole i nosili ih kao izraz solidarnosti sa zlostavljanim dječakom. Mnogo učenika se u školi pojavilo ne samo u svojim ružičastim majicama već i odjeveni od glave do pete u ružičasto. Tako je ružičasta majica postala međunarodni simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.
Vršnjačko je nasilje važno na vrijeme prepoznati i pružiti pomoć i podršku djeci koja ga trpe. Djeci koja su sklona nasilnom ponašanju također treba pomoći u cilju uspostavljanja učinkovitog sustava zaštite prava i dobrobiti svakog djeteta.
Uzimajući u obzir ozbiljne posljedice vršnjačkog nasilja na mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih, Služba za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje posvećena je podizanju svijesti o ovom problemu i pružanju podrške u prevenciji nasilja među mladima provođenjem sljedećih aktivnosti:
- Objava informativnih sadržaja na web i Instagram stranicama Službe
- Provođenje radionica „Vršnjačko nasilje“usmjerenih na sprječavanje svih vrsta nasilja među populacijom djece osnovnoškolskog uzrasta: u veljači je povodom obilježavanja Dana ružičastih majica provedeno 9 radionica u tri osnovne škole na području Zadarske županije, čime je obuhvaćeno 170 učenica i učenika petih razreda
- Provedba edukativnog kviza pod nazivom „ŠKOLA MIRNIH SRCA“ od 1. veljače do 1. ožujka 2024. godine: kviz je osmišljen s ciljem promicanja prevencije vršnjačkog nasilja te podizanja svijesti o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja među mladima, uključujući i obilježavanje Dana ružičastih majica. Ove godine smo u javnozdravstvenu akciju odlučili uključiti učenike petih i šestih razreda osnovnih škola Zadarske županije. Kviz se sastoji od nekoliko edukativnih pitanja i tekstualnog materijala, putem kojih se učenici mogu educirati o različitim vrstama vršnjačkog nasilja. Pružit će priliku svim sudionicima da testiraju svoje znanje o prevenciji vršnjačkog nasilja, kao i strategijama za promicanje pozitivnih odnosa i rješavanje konflikata na miran i konstruktivan način.