U sklopu projekta ALL-IN, koji se provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva, u Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar, 16.02.20213. i 20.03.2023. je održana edukacija zdravstvenih djelatnika i dva okrugla stola na temu Liječenja ovisnosti o kockanju u okviru klubova liječenih ovisnika o kocki (KLOK).
Gosti predavači bili su prof. dr. sc. Zoran Zoričić, prim. Anto Orešković i dr.sc. Luka Maršić koji su prisutnima predstavili svoje bogato iskustvo u grupnom radu s liječenim ovisnicima o kockanju i njihovim obiteljima.
Naime, kockanje, klađenje i igranje igara na sreću su legalne, široko društveno prihvaćene i marketinški promovirane djelatnosti. Kao takve, dostupne su svim punoljetnim građanima. Iako se prema Zakonu o igrama na sreću osobe mlađe od 18 godina ne smiju uključivati u igre na sreću, sve je više mladih koji kockaju.
Prema istraživanju Instituta Ivo Pilar (2015), barem jednom u životu neku igru na sreću igralo je 60.3% punoljetnih građana RH, dok je prema istraživanju provedenom 2019. god. na populaciji mladih u Zadarskoj županiji, dobiven podatak da čak 61,6% ispitanih srednjoškolaca ima iskustvo kockanja.
Nisu sve osobe koje kockaju ovisnici o kocki – procjenjuje se da na razini države postoji oko 40 000 – 50 000 ovisnika o kocki.
O ovisnosti o kockanju govorimo kada osoba:
- većinu vremena provodi zaokupljena kockanjem bilo da kocka ili prepričava događaje vezano za kockanje, planira kako doći do novca, mašta o uspjehu,
- zanemaruje sve ostale oblika zadovoljstva,
- treba sve veće i veće uloge da bi postigla isti stupanj uzbuđenja i zadovoljstva,
- opetovano ulaže napore da prestane kockati, ali bez uspjeha,
- pri pokušaju prestanka osjeća nemir, razdražljivost, loše raspoloženje, nesanicu
- počinje posuđivati novac, a zatim činiti nezakonita djela poput pronevjere, krivotvorenja i slično,
- nastavlja takovo ponašanje unatoč štetnim posljedicama (https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/mentalno-zdravlje/1097).
Prema prof. Zoričiću, u nedostatku organiziranog, sustavnog modela tretmana, sámo liječenje osoba s problemom kockanja najbolje je provoditi izvanbolnički, u izvan-zdravstvenim ustanovama, po javnozdravstvenome modelu. Najučinkovitijim, a i u ekonomskom smislu najjeftinijim, pokazao se pristup pomaganja osobama s problemom kockanja u grupama za osobe s problemom kockanja, po načelima samopomoći, gdje stručni voditelji pomažu klijentima da si sami pomognu.
Edukacije o grupnom radu sa ovisnicima o kockanju i njihovim obiteljima prve su u nizu edukacija na kojima će do kraja 2023. godine sudjelovati djelatnici Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti. Naime, kako bi doprinijeli što boljem i kvalitetnijem pristupu, pa tako i liječenju i suzbijanju ovisnosti o kockanju, aktivnosti ovog projekta odlučili smo usmjeriti upravo na stručno usavršavanje zdravstvenih djelatnika koji su u okviru svog profesionalnog okruženja u kontaktu s osobama u riziku i osobama s razvijenim problemom ovisnosti o kockanju.
Stoga, ako Vi ili član Vaše obitelji imate problem s kockanjem, obratite nam se s povjerenjem!
Galerija slika: