26.06. u City Galleriji obilježen Međunarodni dana borbe protiv zlouporabe droga

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar, u suradnji s PU Zadarskom i s partnerima – terapijskom zajednicom Mondo Nuovo, Udrugom Porat i Klubom liječenih alkoholičara Zadar – provela je javnozdravstvenu akciju.

Ove se godine akcija održala 26. lipnja 2025. godine u City Galeriji Zadar od 10:00 do 11:00 sati. Svi zainteresirani građani su informirani o rizicima zlouporabe droga putem informativnih i promotivnih materijala te stručnih savjeta. Cilj ove akcije bio je podići svijest i potaknuti zajednički angažman u prevenciji ovog društvenog problema.

 

U sklopu obilježavanja ovog važnog dana, Agencija Europske unije za droge (EUDA) je objavila svoje 30. Europsko izvješće o drogama za 2025. godinu, koje je predstavljeno 5. lipnja 2025. godine. Izvješće donosi detaljnu analizu stanja u 29 zemalja, uključujući 27 država članica Europske unije, Tursku i Norvešku. Posebno se ističu sljedeći izazovi:

  • Rast ilegalnih supstanci poput kokaina, amfetamina, opioida i novih psihoaktivnih tvari, koje predstavljaju ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju.
  • Povećanje poliuporabe, odnosno istovremene uporabe više psihoaktivnih tvari, što znatno povećava zdravstvene rizike i otežava intervencije.
  • Sve veća prisutnost snažnih sintetičkih opioida i mješavina droga s primjesama koje potrošači često ne prepoznaju, što može dovesti do smrtonosnih predoziranja.

 

Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zadar kontinuirano pruža podršku osobama koje se suočavaju s problemima ovisnosti, kao i njihovim obiteljima.

Svaki građanin kojemu je to potrebno, svakodnevno može zatražiti savjet i/ili pomoć stručnjaka Službe:

  • u prostorima Službe (na adresi: Ljudevita Posavskog 7, 1. kat Poliklinike OB Zadar)
  • putem e-maila: mentalnozdravljezadar@gmail.com
  • putem telefona na broj: 023/314-783

 

Svjetski dan nepušenja 2025. obilježava se 31. svibnja pod snažnom temom „Razotkrivanje laži, zaštita života: Razotkrijmo privlačnost duhanskih i nikotinskih proizvoda“. Ova poruka usmjerena je na borbu protiv obmanjujućih taktika koje duhanska i nikotinska industrija koristi kako bi svoje proizvode učinila privlačnima, osobito mladima. Takve taktike uključuju manipulativne okuse, agresivan marketing i privlačan dizajn proizvoda koji zavaravaju potrošače i predstavljaju ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da duhanska i nikotinska industrija ciljano privlači mlađu populaciju korištenjem „šećerno obojenih“ proizvoda i trikova koji potiču ovisnost. Industrija koristi razne aditive koji prikrivaju oštrinu duhana i čine proizvode lakšima za korištenje, posebno među tinejdžerima, čime potiču rani početak pušenja i otežavaju prestanak. Posebno je zabrinjavajući porast korištenja e-cigareta, čiji proizvodi zauzimaju više od polovice prostora na promotivnim materijalima Svjetskog dana nepušenja.

Prema podacima WHO-a, trenutno oko 37 milijuna djece u dobi od 13 do 15 godina širom svijeta koristi duhanske proizvode. U mnogim zemljama, stopa korištenja e-cigareta među mladima nadmašuje onu kod odraslih, dok se marketinški sadržaj vezan za e-cigarete, nikotinske vrećice i grijane duhanske proizvode na društvenim mrežama pregledava više od 3,4 milijarde puta, što dodatno povećava njihov utjecaj na mlade.

WHO ističe da je ključ zaštite zdravlja stroga regulacija duhanske i nikotinske industrije, uključujući zabranu okusa i aditiva koji proizvode čine privlačnima mladima, kao i strogu kontrolu marketinga, posebice na digitalnim platformama. Cilj je razbiti lažnu „iluziju sigurnosti“ koju industrija nastoji stvoriti i zaštititi sadašnje i buduće generacije od ovisnosti i štetnih posljedica.

Obilježavanje Svjetskog dana nepušenja 2025. prilika je za zajednički odgovor na sve agresivnije taktike duhanske industrije, podizanje svijesti javnosti te jačanje zakonskih mjera za zaštitu zdravlja, osobito mladih.

Trening životnih vještina je program univerzalne prevencije rizičnih ponašanja (pušenja, konzumacije alkohola i zlouporabe droga) namijenjen učenicima osnovnih škola. Cilj programa je smanjiti učestalost i intenzitet konzumiranja sredstava ovisnosti te odgoditi prvo njihovo korištenje. Za razliku od tradicionalnih preventivnih programa koji se temelje na pružanju informacija, TŽV se usredotočuje na razvoj osobina i uvježbavanje vještina koje su se kroz brojna istraživanja pokazale ključnima u sprječavanju razvoja ovisničkog ponašanja.

Učenici ne uče samo širok spektar osobnih i socijalnih vještina koje pomažu smanjiti motivaciju za korištenje sredstava ovisnosti, već se osposobljavaju kako te vještine primijeniti u stvarnim situacijama u kojima mogu osjetiti pritisak okoline. Učinkovitost programa potvrđena je brojnim evaluacijskim istraživanjima tijekom više od dvadeset godina.

U sklopu provedbe programa organiziran je nagradni natječaj pod nazivom „Velike vještine malih ljudi“. Cilj natječaja bio je osmisliti i izraditi slikovnicu za najmlađe učenike koja na dobno primjeren i kreativan način obrađuje teme poput prijateljstva, suradnje, međusobnog poštovanja, samopouzdanja, rješavanja sukoba i drugih važnih životnih vještina.

Na natječaj je pristiglo 12 slikovnica. Svaki rad pokazao je koliko su učenici bili kreativni, maštoviti, a njihove slikovnice rezultat su velikog truda i razmišljanja o važnim životnim temama.

U nastavku objavljujemo nagrađene slikovnice:

  • 3. razred Osnovne škole Privlaka, Područna škola Vir – slikovnica „Savjeti krijesnice Lune“
  • 5. razred Osnovne škole Starigrad – slikovnica „Prijateljstvo“
  • Učenica iz 6.c razreda Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje – slikovnica „Školsko prijateljstvo“

Još jednom srdačno čestitamo nagrađenim učenicima i zahvaljujemo svima na sudjelovanju. Vaš trud i angažman u promicanju pozitivnih životnih vrijednosti iznimno su važni i vrijedan su doprinos stvaranju zdravije i sigurnije zajednice.

U nastavku možete pogledati nagrađene slikovnice:

 

 

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja  prema odluci Ujedinjenih naroda, a za cilj ima podizanje svijest o autizmu i promoviranje podrške i razumijevanja za osobe s autizmom.

Autizam je složen neurorazvojni poremećaj koji počinje u djetinjstvu, većinom u prve tri godine života, zahvaća gotovo sve psihičke funkcije i traje cijeli život. Ponajviše je karakteriziran poteškoćama u socijalnim vještinama i komunikaciji. Osim toga, autizam karakteriziraju ograničeni interesi i aktivnosti te repetitivna (ponavljajuća) ponašanja. Osobe s poremećajem iz spektra autizma najčešće se opiru svakoj promjeni navika.

Važno je naglasiti da se ne radi o bolesti, već stanju koji traje cijeli život. Pojam „spektar“ se koristi jer obuhvaća širok raspon simptoma i ozbiljnosti, te posljedično i svaka osoba u spektru ima različite simptome i potrebe. Prevalencija u dječaka (1 na 54) je gotovo 5 puta veća nego u djevojčica (1 na 252).

Rani znaci autizma na koje treba obratiti pažnju kod djece jesu:

  • Izbjegavanje kontakta očima,
  • izostanak ekspresija lica,
  • neodazivanje na vlastito ime ili selektivno odazivanje na ime,
  • izostanak pokazne geste,
  • izostanak vokalizacije,
  • ravnodušnost prema roditeljima/skrbnicima

 

Znaci autizma prisutni i kod djece i kod odraslih mogu biti:

  • Ponavljajući pokreti tijela/stereotipije (ljuljanje, mahanje, okretanje,…)
  • Dugotrajno gledanje u predmete koji se kreću
  • Slaganje predmeta prema točnom redoslijedu
  • Pokazivanje specifičnih interesa (npr. zastave država, vjetrenjače,…)
  • Potreba za ustaljenom rutinom
  • Nedostaje im sposobnost iskazivanja empatije
  • Nepokazivanje emocija
  • Neprepoznavanje tuđih emocija
  • Stil i sadržaj jezičnih vještina je osebujan, uključujući izmišljanje riječi, reverziju zamjenica i eholaliju (ponavljanje riječi ili kraćih rečenica)

 

Važno je naglasiti da se svako dijete razvija svojim ritmom te među djecom postoje individualne razlike pa treba biti oprezan kod dijagnosticiranja. Autizam se najčešće prepoznaje u ranom djetinjstvu, između 2. i 3. godine života, no kod atipičnog autizma to se prolongira do adolescencije. Važno je potražiti stručnu procjenu ukoliko dijete u nekom trenutku razvoja pokazuje neke od navedenih simptoma. U odrasloj dobi većina osoba postaje smirenija i stabilnija, iako velik broj simptoma i dalje ostaje.

Međunarodno udruženje Autizam-Europa je na kongresu održanom u Den Haagu 1992. godine donijelo Povelju o pravima osoba s autizmom čije je osnovno načelo da ljudi s autizmom trebaju imati ista prava i povlastice kao i cijela europska populacija, ostvarive na primjeren način i u najboljem interesu osoba s autizmom. Posebno se ističe njihovo pravo na slobodan i ispunjen život do granica njihovih mogućnosti.

Prema istraživanjima osobe s autizmom i njihove obitelji vulnerabilan su dio populacije koji zahtjeva sustavna rješenja. Osobe s autizmom sklone su povlačenju u vlastiti svijet u kojem nalaze sigurnost te stoga imaju poteškoća u izražavanju svojih potreba, želja i osjećaja. Sve to dovodi do niza životnih poteškoća, no svi mi možemo značajno pridonijeti poboljšanju kvalitete njihova života.

Kako bi se postigli kvalitetni tretmani za osobe s autizmom nužno je predvidjeti i osigurati osnovne uvjete:

  • odgovarajuće prostorne uvjete za njihov smještaj, boravak i terapijsku intervenciju;
  • posebne, individualno prilagođene zdravstveno obrazovne i socijalne programe;
  • stručno osposobljene i motivirane profesionalce.

 

Autizam je poremećaj koji traje cijeli život i ne može se izliječiti, no adekvatna i pravovremena terapija značajno povećava razinu funkcionalnosti i produktivnosti pojedinca te podiže njegovu kvalitetu života na veću razinu. Ovaj dan pruža priliku da se istakne važnost različitosti, potreba i sposobnosti osoba s autizmom, te da se istakne važnost rane dijagnostike, intervencije i podrške. Iako u našem društvu još ima puno prostora za napredak, bitno je da radimo na senzibiliziranju i pružanju mogućnost postojanja društva jednakog za svakog pojedinca.

U sklopu obilježavanja grada Obrovca koji se provodio kroz razne zanimljive i korisne aktivnosti u periodu od 19. do 22. ožujka 2025. godine, djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Zadar su 21. ožujka proveli dvije javnozdravstvene preventivne aktivnosti.

U prostorijama Pučkog otvorenog učilišta Obrovac provedena je javnozdravstvena akcija mjerenja tlaka i šećera u krvi, uz informiranje zainteresiranih građana o radu Zavoda, kao i o programima i uslugama dostupnima svim žiteljima Zadarske županije. Sudionici su pri tom imali priliku dobiti savjete stručnjaka o unaprjeđenju zdravlja, a bili su dostupni i edukativno-promotivni letci. Akcija se provodila s ciljem podizanja svijesti o važnosti brige za vlastito zdravlje, s naglaskom na prevenciju i rano otkrivanje vodećih kroničnih nezaraznih bolesti, osobito kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa.

U odvojenom terminu je održano i javno predavanje na temu „Kockanje – opasnost skrivena u zabavi“ namijenjeno adolescentima i mladima, a mogli su ga poslušati svi zainteresirani građani. Svrha predavanja je podizanje svijesti, prepoznavanje znakova ovisnosti te savjetovanje učenika vezano za ovisničko ponašanje s ciljem prevencije, odnosno djelovanja na smanjenje incidencije ovisnosti kod mladih.

Prilikom navedenih aktivnosti, svi sudionici su informirani o besplatnom savjetovalištu za mentalno zdravlje koje već dugi niz godina djeluje u gradu Obrovcu, a koje je namijenjeno svim osobama koje se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja i/ili ovisnosti.

 

Galerija fotografija:

Osim obilježavanja Svjetskog dana nepušenja (31. svibnja), Hrvatska još od 2003. godine posvećuje posebnu pažnju Hrvatskom danu nepušenja, odnosno Danu bez duhanskog dima. Zbog utjecaja katolicizma u Hrvatskoj odlučeno je da taj dan bude uvijek na prvi dan Korizme, odnosno 05. ožujka ove godine, budući je to razdoblje kad velik broj ljudi razmišlja o odricanju od nečega u čemu uživaju tijekom godine. To je prilika da pušači razmisle o svojoj ovisnosti o cigaretama, a da im nepušači pomognu da se odreknu cigareta čitavo vrijeme korizme te da nakon toga zauvijek ostanu nepušači.

Povodom obilježavanja ovog dana, pozivamo sve pušače da pokušaju izdržati 24 sata bez cigarete kako bi shvatili da odricanje od ove štetne navike nije nemoguće.

Naime, pušenje duhana ubraja se u teške ovisnosti s visokim ovisničkim potencijalom. Svakodnevnom konzumacijom duhanskih i nikotinskih proizvoda, odrasle osobe mogu razviti ovisnost već za nekoliko tjedana, a adolescenti čak i ranije. Kao što je već svima poznato, pušenje uzrokuje niz zdravstvenih problema te akutnih, kroničnih i smrtonosnih bolesti. Unatoč informiranosti i općem znanju javnosti o štetnosti pušenja, prema posljednjim istraživanjima u Hrvatskoj puši 38,4% odraslih, najviše pušača je u dobi između 25. i 35. godine (43,6%), a muškarci nešto češće puše od žena (41,2% naspram 35,7%).

Evo nekoliko savjeta kako prestati pušiti:

1. Pronađite dobre razloge koji će Vas motivirati za prestanak pušenja. To može biti vaše zdravlje, izgled, ljudi koji vas okružuju, financije, slobodno vrijeme, kvaliteta života i sl.
2. Pripremite se na apstinencijsku krizu – pronađite načine na koje ćete joj se oduprijeti. Nikotin stvara ovisnost i kod svakog pokušaja prestanka uzimanja količine nikotina na koju je vaš organizam naviknut, vaše tijelo će pokazivati znakove krize (nervoza, jaka želja za cigaretama, nesanica, glavobolja, povećani apetit). Unaprijed se raspitajte o mogućnostima ublažavanja krize (npr. nikotinski flasteri, psihološko savjetovanje, metode smirivanja)
3. Oslonite se na svoje bližnje. Recite im da želite prestati pušiti i zatražite njihovu podršku, posebice u situacijama kada osjetite jaku želju za cigaretama.
4. Posvetite se sebi. Jedan od razloga zašto ljudi puše je taj što ih cigareta opušta. Nakon što prestanete pušiti, pronađite druge načine za opuštanje. To mogu biti tjelovježba, masaža, slušanje glazbe i sl. Pokušajte izbjegavati stresne situacije u periodu odvikavanja..
5. Izbjegavajte alkohol i druge okidače. Uz napitke poput alkohola i kave teže se oduprijeti cigaretama jer su osobe obično naviknute pušiti uz njih. Umjesto kave možete piti zeleni čaj neko vrijeme. Ukoliko imate naviku pušiti nakon obroka, zaokupite se nečim drugim – prošetajte, uzmite žvakaću gumu, operite zube.
6. Nagradite se. Uz zdravlje, jedna od prednosti prestanka pušenja svakako je i višak novca u kućnom budžetu. Pomoću jednostavne formule izračunajte koliko ćete novca uštedjeti na mjesečnoj i godišnjoj razini ako prestanete pušiti. Razmislite što biste sebi mogli kupiti od tog novca:
Dnevni trošak na cigarete [         ] X 30 = [        ] eura mjesečno
Dnevni trošak na cigarete [         ] X 365 = [        ] eura godišnje
7. Nemojte odustati ako ne uspijete! Mnogi bivši pušači imaju iza sebe više pokušaja odvikavanja. Ako pokleknete iskušenju, nemojte biti previše strogi prema sebi. Radije razmislite o tome koje okolnosti su vas dovele do ponovnog uzimanja. Jesu li to bile vaše emocije ili neka određena situacija. Iskoristite to kao pouku za idući, možda uspješan pokušaj!

Dan ružičastih majica, koji se svake godine obilježava posljednje srijede u veljači, simbolizira borbu protiv vršnjačkog nasilja i promiče važnost stvaranja sigurnog i podržavajućeg okruženja za sve učenike. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o vršnjačkom nasilju, njegovim posljedicama i potrebom za njegovim suzbijanjem.

Vršnjačko nasilje ostavlja duboke posljedice na emocionalno i psihološko zdravlje djece, a prema istraživanjima, djeca koja su žrtve nasilja često se suočavaju s osjećajem usamljenosti, tjeskobe i niskog samopouzdanja. Stoga je važno educirati djecu o važnosti poštovanja, razumijevanja i pomaganja drugima.

Povodom obilježavanja Dana ružičastih majica, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, Zavoda za javno zdravstvo Zadar, organizirala je Nagradni natječaj pod nazivom: „I ja mogu biti superjunak/inja“, namijenjen učenicima 4. razreda osnovnih škola Zadarske županije.

Zadatak je bio izazovan i edukativan. Učenici su trebali nacrtati svog superjunaka, odabrati mu ime, definirati njegove supermoći te opisati što taj junak čini u situaciji nasilja. Kroz ovu aktivnost, djeca su bila motivirana da razmišljaju o tome kako se boriti protiv nasilja i kako stvarati bolje, sigurnije okruženje za sve.
Na natječaju je sudjelovalo ukupno 11 osnovnih škola, a pobjedu su odnijela sljedeća tri razreda:

• 4.e, OŠ Smiljevac, Zadar

• 4. razred, OŠ Nikole Tesle, Gračac

• 4. razred, OŠ Ivan Goran Kovačić, Lišane Ostrovičke

Svi sudionici natječaja su bili izuzetno kreativni u stvaranju svojih superjunaka i osmišljavanju načina kako se boriti protiv vršnjačkog nasilja. Natječaj je ujedno bio i prilika za poticanje zajedničke odgovornosti među mladima, naglašavajući kako je borba protiv nasilja odgovornost svih nas.

U nastavku možete pogledati sve poslane radove:

Os.-Smiljevac
« of 11 »

Služba za mentalno zdravlje osigurala je besplatnu telefonsku liniju za pružanje psihološke podrške svim učenicima, roditeljima i djelatnicima pogođenima nesretnim događajem u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu.

Linija je dostupna svakim radnim danom od 8 do 12 h, a pozivom možete dobiti stručnu pomoć i podršku naših psihologa i stručnih suradnika.

Nazovite nas na: 0800 8442

Za individualni pregled se možete se naručiti putem e-maila mentalnozdravljezadar@gmail.com ili pozivom na broj 023/ 630 575 svakim radnim danom između 13:00h i 14:00h.

Uputnica nije potrebna.