OBAVIJEST! Početak provedbe radionica za roditelje u Zadru!

U sklopu programa “Pozitivna mama, pozitivan tata!” terapijska zajednica Mondo Nuovo u partnerstvu sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar počinje provoditi radionice za roditelje u Zadru. Teme koje će obraditi na radionicama su:

1. Što je pozitivno roditeljstvo, 2. Kako komunicirati s djetetom, 3. Stilovi roditeljstva, 4. Rješavanje sukoba s djecom, 5. Disciplina vs. kazna, 6. Razvoj samopoštovanja kod djeteta, 7. Emocionalni razvoj djeteta, 8. Roditeljski stilovi i psihološke potrebe djeteta, 9. Roditeljstvo kao timski rad, 10. Stres roditeljske uloge, 11. Utjecaj medija na djecu i 12. Kako zaštiti dijete od ovisnosti.

Radionice za roditelje su BESPLATNE, a nakon završetka radionica roditelji će dobiti BESPLATNE kino ulaznice i BESPLATAN mjesečni bazen u svrhu druženja roditelja i djece! U sklopu aktivnosti “Nešto za mame, nešto za tate-teretana i vježbe za zdrav stil života i opuštanje od stresa” roditelji će dobiti dva mjeseca BESPLATNE teretane!

Svi zainteresirani mogu se prijaviti na broj: 098 610 609.

Program je financiran od strane Ministarstva zdravstva!

U razdoblju od 20. 2. 2024. do 22. 2. 2024. održana je druga trodnevna edukacija napredne razine edukativnog programa PoMoZi Da (Promicanje Mentalnog Zdravlja

Program PoMoZi Da je prvi standardizirani program mentalno-zdravstvenog opismenjavanja učitelja i nastavnika na nacionalnoj razini. Razvijen je u sklopu projekta Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, sufinanciranog iz Europskog socijalnog fonda, elementa Zdravstveno obrazovanje, podelementa Mentalno zdravlje, a provedba se nastavila uz potporu Ureda UNICEF-a za Hrvatsku. Trodnevna edukacija je sastavni dio edukativnog paketa koji uključuje i osnovnu razinu u obliku e-kolegija, odnosno učenja na daljinu, na CARNET-ovom MOOC sustavu.

Edukativni program PoMoZi Da pruža skup osnovnih znanja i vještina koji odgojno-obrazovnim djelatnicima u njihovom svakodnevnom radu mogu olakšati prepoznavanje problema mentalnoga zdravlja učenika, ali i olakšati pristupanje i pružanje potrebne podrške učeniku s problemom te poticanje na traženje stručne pomoći. Na taj način ulaže se u stvaranje podržavajuće školske okoline u kojoj su odrasli važan dio očuvanja i zaštite mentalnog zdravlja učenika i učenica.

Trodnevnom edukacijom napredne razine polaznici su postali dio mreže educiranih 3P mentora u školama (3P označava korake pružanja psihološke prve pomoći djeci i mladima tijekom neposrednog razgovora: tri osnovna koraka koji počinju slovom P – Pristupi, Podrži i Potakni).

Provedenu edukaciju vodile su 3P edukatorice Dora Srdelić Ljubičić i Gabrijela Martinović iz ZZJZ Zadarske županije. U edukaciji su sudjelovala 22 odgojno-obrazovna djelatnika, 13 iz osnovnih škola te 9 iz srednjih škola Zadarske županije. Program je uključivao tri 8-satna dana rada, što je bilo vrlo intenzivno iskustvo kako za polaznike tako i za voditeljice.

Zahvaljujemo odgojno – obrazovnim djelatnicima koji su prošli edukaciju u sklopu programa PoMoZi Da i koriste naše edukativne materijale.

U nastavku slijede neki od napisanih osvrta polaznica edukacije:

Svidjela mi se stručnost i susretljivost voditeljica. Profesionalne su, pripremljene, poticajno utječu na grupu. Promijenile su moje viđenje zanimanja psihologa. Radni materijal pomno pripremljen, primjenjiv, odlično strukturirane radionice, aktualne teme, vrijeme brzo prolazi jer je ugodno.“

„Predavačice su me motivirale i bile su stručne i sigurne u sebe. Poticajna atmosfera i ugodna. Puno sam naučila i dobila krila da učim i vjerujem u sebe više.“

„Izvrsne voditeljice u vođenju, objašnjavanju, argumentiranju. Struktura same radionice te aktivnosti vrlo jasne i korisne.“

Dragi odgojno-obrazovni djelatnici, hvala vam još jednom na iskazanom interesu, podršci programu i zajedničkom učenju. Nadamo se uspješnom nastavku provedbe programa. Prijave za nove polaznike su i dalje u tijeku (na sustavu LOOMEN – MOOC)

Pogledajte i galeriju slika:

DAN RUŽIČASTIH MAJICA

Prema odluci Hrvatskog sabora od 17. veljače 2017. godine, zadnju srijedu u veljači se Dan ružičastih majica obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Prvi put se obilježio 2007. godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u školu u ružičastoj majici. Kada su to čuli 17-godišnji đaci David Shepherd i Travis Price odlučili su nešto poduzeti. Sa kolegama iz škole organizirali su Pink protest. Kupili su 50 ružičastih majica koje su podijelili dječacima iz škole i nosili ih kao izraz solidarnosti sa zlostavljanim dječakom. Mnogo učenika se u školi pojavilo ne samo u svojim ružičastim majicama već i odjeveni od glave do pete u ružičasto. Tako je ružičasta majica postala međunarodni simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.

Vršnjačko je nasilje važno na vrijeme prepoznati i pružiti pomoć i podršku djeci koja ga trpe. Djeci koja su sklona nasilnom ponašanju također treba pomoći u cilju uspostavljanja učinkovitog sustava zaštite prava i dobrobiti svakog djeteta.

Uzimajući u obzir ozbiljne posljedice vršnjačkog nasilja na mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih, Služba za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje posvećena je podizanju svijesti o ovom problemu i pružanju podrške u prevenciji nasilja među mladima provođenjem sljedećih aktivnosti:

  • Objava informativnih sadržaja na web i Instagram stranicama Službe
  • Provođenje radionica „Vršnjačko nasilje“usmjerenih na sprječavanje svih vrsta nasilja među populacijom djece osnovnoškolskog uzrasta: u veljači je povodom obilježavanja Dana ružičastih majica provedeno 9 radionica u tri osnovne škole na području Zadarske županije, čime je obuhvaćeno 170 učenica i učenika petih razreda
  • Provedba edukativnog kviza pod nazivom „ŠKOLA MIRNIH SRCA od 1. veljače do 1. ožujka 2024. godine: kviz je osmišljen s ciljem promicanja prevencije vršnjačkog nasilja te podizanja svijesti o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja među mladima, uključujući i obilježavanje Dana ružičastih majica. Ove godine smo u javnozdravstvenu akciju odlučili uključiti učenike petih i šestih razreda osnovnih škola Zadarske županije. Kviz se sastoji od nekoliko edukativnih pitanja i tekstualnog materijala, putem kojih se učenici mogu educirati o različitim vrstama vršnjačkog nasilja. Pružit će priliku svim sudionicima da testiraju svoje znanje o prevenciji vršnjačkog nasilja, kao i strategijama za promicanje pozitivnih odnosa i rješavanje konflikata na miran i konstruktivan način.

 

Dragi učitelji, nastavnici i ostali odgojno-obrazovni djelatnici osnovnih i srednjih škola!

Do rujna 2024. uz potporu Ureda UNICEF-a za Hrvatsku nastavlja se provedba edukativnog programa PoMoZi Da na županijskim razinama.

Planira se provesti 28 trodnevnih edukacija / radionica napredne razine edukativnog programa PoMoZi Da (oko 500 novih odgojno obrazovnih djelatnika)

 

Stoga Vas pozivamo da završite osnovnu razinu edukativnog programa PoMoZi Da na CARNET Loomen sustavu za učenje na daljinu, a zatim se prijavite županijskim edukatorima i osigurate svoje mjesto na trodnevnoj edukaciji.

 

TERMIN ODRŽAVANJA EDUKACIJE U ZADRU:

20.-22. veljače 2024. u multimedijalnoj dvorani GKZD

(uključen ručak za sva tri dana)

Za sva pitanja možete nas kontaktirati na e-mail: dora.srdelic.ljubicic@zjz.t-com.hr

 

O programu:

Polazeći od rezultata provedenog istraživanja mentalno-zdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika iz 2017. godine i primjera dobrih svjetskih praksi te u suradnji s vanjskim stručnjacima, osmislili smo edukativni program zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih – edukativni program PoMoZi Da (Promicanje Mentalnog Zdravlja Djece).

Program je razvijen u sklopu projekta Živjeti zdravo Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, sufinanciranoga iz Europskoga socijalnog fonda u sklopu Operativnoga programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., elementa Zdravstveno obrazovanje, podelementa Mentalno zdravlje.
Edukativni program PoMoZi Da pruža skup osnovnih znanja i vještina koji odgojno-obrazovnim djelatnicima u njihovom svakodnevnom radu mogu olakšati prepoznavanje problema mentalnoga zdravlja učenika, ali i olakšati pristupanje i pružanje potrebne podrške učeniku s problemom te poticanje na traženje stručne pomoći. Iznimno je važno prepoznati probleme mentalnoga zdravlja djece i mladih što ranije kako bi se spriječilo pogoršanje u kasnijoj dobi ili kako bi, bez obzira na probleme, uz stručnu pomoć i vodstvo očuvali dobro mentalno zdravlje.

Edukativnim programom PoMoZi Da želi se pomoći učiteljima i nastavnicima i svim drugim odgojno-obrazovnim djelatnicima u osnovnim i srednjim školama da budu osobe od povjerenja i podrške, da upute učenike na traženje pomoći te se ujedno želi stvoriti podržavajuća okolina djeci i mladima u kojoj će moći lakše očuvati i zaštiti svoje mentalno zdravlje.

 

Usvojite znanja i vještine za pružanje psihološke prve pomoći o principu Pristupi, Podrži i Potakni. Time možete pomoći u zaštiti mentalnoga zdravlja djece i mladih. To je vještina koja isto tako može  spasiti život!

Pogledajte Korake prijave na edukaciju – osnovnu i naprednu na www.zivjetizdravo.eu

Pročitajte više o programu PoMoZi Da na www.zivjetizdravo.eu

16.11.2023. i 17.11.2023. u prostorijama Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti održane su dvije edukacije i dva okrugla stola na temu liječenja ovisnosti o kockanju u okviru klubova liječenih ovisnika o kocki (KLOK).

Predavanja i okrugle stolove vodili su dvojica vodećih stručnjaka s područja prevencije i liječenja ovisnosti u Hrvatskoj, psihijatri specijalizirani za bolesti ovisnosti, prof. dr. sc. Zoran Zoričić i prim. Anto Orešković, koji su prisutnima predstavili svoje bogato iskustvo u grupnom radu s liječenim ovisnicima o kockanju i njihovim obiteljima.

Na edukaciji su prisustvovali zdravstveni djelatnici i ostali stručnjaci koji se bave problemima prevencije i liječenja ovisnosti iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti ZJZ Zadar, OB Zadar, PB Ugljan i članovi KLOK-a HCK – GDCK Split.

Galerija fotografija:

 

Održavanjem okruglih stolova završen je projekt „ALL-IN“ (projekt prevencije i liječenja ovisnosti o kockanju i novim tehnologijama), financiran od strane Ministarstva zdravstva iz dijela prihoda od igara na sreću u području prevencije ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama za 2022. godinu. Nositelj projekta bila je Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti zajedno sa partnerom projekta – Klubom ovisnika o kockanju (KLOK).

Međunarodni Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Tim povodom, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u suradnji s Udrugom Porat, Terapijskom zajednicom Comunita Mondo Nuovo i PU Zadarskom ove godine je organizirala javnozdravstvenu akciju namijenjenu svim građanima Zadra i Zadarske županije u Poliklinici Opće bolnice Zadar.

Cilj ovog obilježavanja je potaknuti svjesnost cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti te potaknuti poduzimanje zajedničkih akcija za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Svi zainteresirani građani imali su priliku informirati se o temama vezanim uz ovisnosti putem informativnih štandova na kojima su se dijelili različiti informativni materijali.

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti te potaknuti na provedbu aktivnosti koje će za cilj imati smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnost stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih sa ovisnostima i ponašajnim ovisnostima.

Naime, cijena ovisnosti koju plaćaju konzumenti i društvo visoka je, kao i povezani troškovi za javno zdravstvo, javnu sigurnost i produktivnost rada. Prema rezultatima istraživanja, u RH svaki četvrti građanin je barem jednom u životu uzimao neku ilegalnu drogu. Trendovi zlouporabe droga u Hrvatskoj govore u prilog tome da je u posljednjih nekoliko godina došlo do povećane prevalencije uporabe droga, osobito kanabisa i stimulansa među mladima, uz prisutan trend poliuporabe droga. Zabrinjavajuću javno zdravstvenu ugrozu predstavlja i visoka dostupnost i sve veća raznolikost droga te pojava novih psihoaktivnih tvari. Ukupan broj osoba liječenih zbog problema ovisnosti o drogama, kao i onih koji su se prvi put javili na liječenje, prema podacima HZJZ u 2022. godini je porastao (6.078 osoba) u odnosu na 2020. i 2021. godinu.

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodi se putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini, a s ciljem informiranja javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti. Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti na razne načine predstavljat će se projekti i aktivnosti koje se provode s ciljem zaštite zdravlja djece, mladeži i obitelji, i promoviranja zdravih stilova života.

S ciljem podizanja razine svijesti javnosti o ovom problemu, u Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti su u periodu Mjeseca borbe protiv ovisnosti planirane sljedeće aktivnosti:

15. Studenog:

– Radionica na temu Ovisnosti i zlouporabe droga među korisnicima Centra za pružanje usluga u zajednici

– Predavanja na temu Kockanja među učenicima Prirodoslovno grafičke škole Zadar

16. Studenog:

– Edukacija i Okrugli stol na temu rada s ovisnicima o kockanju i njihovim obiteljima u okviru KLOK-a, uz goste predavače prof. dr. sc. Zoran Zoričić i prim. Anto Orešković

 17. Studenog:

– Predavanje na temu Ovisnosti i zlouporabe droga među učenicima Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar

20. Studenog:

– Predavanje na temu Kockanja među učenicima Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar

– Predavanja na teme Ovisnosti o internetu i Alkohola u OŠ. Obrovac (PŠ. Kruševo) te Osnovnoj školi Braće Radić Pridraga

22.Studenog:

Radionica na temu kockanja među korisnicima Centra za pružanje usluga u zajednici Zadar

23. i 24. Studenog:

Sudjelovanje djelatnika Službe na 2. Znanstveno-stručnom skupu s međunarodnim sudjelovanjem na temu ovisnosti o internetu, pušenju, psihoaktivnim varima, alkoholu i kockanju „IPAK“, u organizaciji Dnevne bolnice za ovisnosti Klinike za psihijatriju Sv Ivan u Zagrebu

29. Studenog:

– Radionica na temu Ovisnosti o internetu među korisnicima Centra za pružanje usluga u zajednici

30. Studenog:

– Sudjelovanje u II. Komponenti programa Zdrav za 5 u organizaciji Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije s učenicima Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole „Stanka Ožanića“ Zadar

Od 1. do 15. prosinca:

– Nastavak provedbe preventivnih radionica u sklopu programa Zdrav za 5 (Ovisnost i zlouporaba droga, Kockanje i Alkohol) među učenicima osnovnih i srednjih škola Zadarske županije te korisnicima Centra za pružanje usluga u zajednici

– Sudjelovanje djelatnika Službe u edukaciji za rad s osobama s problemom ovisnosti o kockanju, u sklopu Dnevne bolnice za ovisnosti Klinike za psihijatriju Sv. Ivan u Zagrebu

– Kreativna radionica izrade „Kolačića sreće“ u suradnji s PU Zadarskom i učenicima Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole „Stanka Ožanića“ Zadar

– Provedba nagradnog kviza na temu ovisnosti među učenicama i učenicima 1. razreda srednjih škola Zadarske županije

– Organizacija i provedba Javnozdravstvene akcije – promotivni štand sa informativnim i promotivnim materijalima u prostorima Poliklinike OB Zadar, u suradnji sa svim partnerima i suradnicima na projektima „Mentalno zdravlje za sve“

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10 listopada svake godine. Tema ovogodišnje kampanje Svjetske zdravstvene organizacije za promicanje mentalnog zdravlja glasi: “Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo”. Naime, mentalno zdravlje je osnovno ljudsko pravo svih ljudi. Svatko, tko god i gdje god bio, ima pravo na najviši mogući standard mentalnog zdravlja. To uključuje pravo na zaštitu od rizika mentalnog zdravlja, pravo na dostupnu, pristupačnu, prihvatljivu i kvalitetnu skrb te pravo na slobodu, neovisnost i uključenost u zajednicu.

Dobro mentalno zdravlje ključno je za naše cjelokupno zdravlje i dobrobit. Ipak, jedan od osam ljudi na globalnoj razini živi s problemima mentalnog zdravlja, što može utjecati na njihovo fizičko zdravlje, dobrobit, način na koji se povezuju s drugima i njihovu egzistenciju.

Mentalno zdravlje se odnosi na emocionalno, psihološko i društveno blagostanje pojedinca. To uključuje kako osoba percipira svoje emocije, kako se nosi sa stresom, kako se odnosi prema drugima i kako donosi odluke. Dobro mentalno zdravlje je važno za sve aspekte života i ključno za sreću i produktivnost.

Nekoliko ključnih aspekata mentalnog zdravlja:

  1. Emocionalna stabilnost: Sposobnost suočavanja s emocijama poput tuge, bijesa, straha ili radosti na zdrav način.
  2. Samopouzdanje: Imati pozitivnu sliku o sebi i osjećaj vlastite vrijednosti važni su za dobro mentalno zdravlje.
  3. Društveni odnosi: Kvalitetni međuljudski odnosi s obitelji, prijateljima i partnerima igraju ključnu ulogu u mentalnom zdravlju. Povezanost s drugima može pružiti podršku i smanjiti stres.
  4. Sposobnost suočavanja sa stresom: Svi se suočavamo sa stresom u životu, ali važno je znati kako se nositi s njim. Tehnike poput opuštanja, meditacije i vježbanja mogu pomoći u smanjenju stresa.
  5. Samostalnost: Osjećaj kontrole nad vlastitim životom i sposobnost donošenja odluka važan je aspekt mentalnog zdravlja.
  6. Pomoć stručnjaka: Ako se suočavate s ozbiljnim mentalnim problemima koje ne uspijevate prebroditi sami ili uz pomoć bližnjih, važno je potražiti pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje.

 

Važno je istaknuti da je mentalno zdravlje kontinuirani proces, a ne ciljno stanje. Briga o svom mentalnom zdravlju zahtijeva redovitu njegu, slično kao što brinemo o fizičkom zdravlju. Također, podrška okoline, razumijevanje i otvoren razgovor o mentalnom zdravlju igraju ključnu ulogu u prevenciji i liječenju problema s mentalnim zdravljem.